8  Halowe Mistrzostwa Świata Masters w Toruniu!
Kwiecień
4
2019

8 Halowe Mistrzostwa Świata Masters w Toruniu!

W dniach 24 – 30 marca 2019 r. w Toruniu odbyły się 8. Halowe Mistrzostwa Świata Masters w lekkiej atletyce, w których doskonale spisali się weterani i z woj. lubelskiego stając wielokrotnie na podium, w tym Rafał Fedaczyński z AZS UMCS Lublin trzykrotnie na najwyższym.

Medaliści z Lubelszczyzny

Złoto - Rafał Fedaczyński M35 – chód 3000 m 12:52.22

Złoto - Cross 8 km M65 – Janusz Ferenc, Marek Czuk, Jerzy Rosołowicz 1:43:43

Złoto – Adam Kolasa M40 – tyczka – 4.75

Złoto - Rafał Fedaczyński M35 – chód 10 km – 44:36

Złoto - Team chód 10 km - M35 - 2:26:48 - Rafał Fedaczyńsi, Grzegorz Grinholc, Konrad Morawczyński

***

Srebro - Artur Kern M35 – 3000 m 8:51.01

Srebro – Team Cross 8 km M45 – Mariusz Borychowski, Robert Celiński, Andrzej Ulidowski 1:24:28

Srebro - Team M70 półmaraton - Stefan Dobak, Henryk Ostrykiewicz, Marian Leśniak 5:11:04

***

Brąz - Henryk Ostrykiewicz M70 – bieg przełajowy 6 km 27:54

Brąz – Team Cross 6 km M70 – Henryk Ostrykiewicz, Stefan Dobek, Marian Leśniak 1:27:55

Brąz – Leszek Bobrzyk M70 – dysk 1 kg - 41.97

mak – czy to wszyscy/stko… mam nadzieję…, jeżeli nie, napiszcie… uzupełnimy

W rywalizacji wzięło udział przeszło 4 tysiące sportowców z 88 krajów w tym kilkusetosobowa reprezentacja Polski, która wywalczyła w sumie aż 182 medale, na które złożyło się 60 złotych, 64 srebrne i 58 brązowych krążków. Więcej razy na podium, bo aż 262 razy, stawali Niemcy, którzy pewnie zwyciężyli w klasyfikacji medalowej (100 złotych, 79 srebrnych, 83 brązowe). Polacy w tym zestawieniu ostatecznie zajęli trzecie miejsce. Drudzy byli reprezentanci Stanów Zjednoczonych (62 złote, 48 srebrnych, 49 brązowych). Amerykanie zdobyli mniej medali od reprezentantów Polski, jednak wywalczyli więcej złotych, a to właśnie te krążki są w pierwszej kolejności brane pod uwagę w tej klasyfikacji. Czwarta lokata przypadła Wielkiej Brytanii (60-58-48), a piąta Hiszpanii (46-35-33). W sumie na podium stanęli zawodnicy z aż 56 krajów. Dwoje reprezentantów Polski zdobyło po trzy złote medale: Aneta Lemiesz (W35, 400m, 800 i w sztafecie W35 4x200m) oraz jedyny uczestnik ostatnich igrzysk olimpijskich - Rio 2016, który wziął udział w czempionacie - Rafał Fedaczyński z AZS UMCS Lublin (M35, chód: 3000 m,10 km, zespołowo 10 km). W 8. Halowych Mistrzostwach Świata Masters ustanowiono w sumie aż 37 rekordów świata, w tym przez Polki w sztafecie 4x200 m. W ciągu siedmiu dni zawodów odbyło się przeszło 700 dekoracji medalowych, w trakcie których rozdano aż 2300 krążków za rywalizację indywidualną i zespołową.