93. PZLA Mistrzostwa Polski seniorów - Podsumowanie
Lipiec
24
2017

W dniach 21-23 lipca w Białymstoku odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów, które przykuły uwagę mnóstwa kibiców i zapełniły trybuny po same brzegi. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli gospodarze imprezy - KS Podlasie Białystok z ilością 10 medali.  W klasyfikacji punktowej wysokie 7 miejsce zajął AZS UMCS Lublin, który zgromadził 325 punktów i wraca z mistrzostw z dwoma medalami (srebro i brąz). KS Agros Zamość zdobył 146 punktów, co dało im 15 miejsce. Zawodnicy z Zamościa zdobyli trzy medale (2 srebra i brąz).

DZIEŃ I

W chodzie sportowym na 5000m kobiet wystartowała Joanna Bemowska (AZS UMCS Lublin), która ustanowiła w tym biegu swój nowy rekord życiowy - 23:31.69. Rezultat ten pozwolił Joannie zająć 5 miejsce.

W finale 100 metrów mężczyzn z czasem 10.41 s. brązowy medal zdobył Dominik Kopeć, przed nim byli bardzo dobrze dysponowani Remigiuszem Olszewski (10.33) oraz Karol Zalewski (10.27). To pierwszy seniorski medal Dominika w karierze.

6 miejsce w biegu na 100 m kobiet zajęła Małgorzata Kołdej. Zawodniczka AZS UMCS Lublin uzsykała rezultat 11,87 s.

DZIEŃ II

W konkursie rzutu młotem drugie miejsce zajął Paweł Fajdek (KS Agros Zamość), który musiał uznać wyższość brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich - Wojciecha Nowickiego. Zawodnik Agrosu w swoim najdalszym rzucie uzyskał odległość 78.64m. Pierwszy Nowicki zakończył konkurs z wynikiem 80.47 m. Ósmy w konkursie był Maciej Szalast (AZS UMCS Lublin).

W finale biegu na 400 metrów przez płotki siódme miejsce zajął Michał Jabrzyński (AZS UMCS Lublin). Podopieczny Jerzego Wiercińskiego przebiegł ten dystans w czasie 52.78 s.

W biegu na 400 metrów bardzo dobrze zaprezentował się Andrzej Jaros (AZS UMCS Lublin), który z czasem 46.79 s. zajął szóste miejsce, za nim, na mecie był utytułowany Jakub Krzewina. Czas zawodnika z Lublina jest jego najlepszym w obecnym sezonie.

W konkursie rzutu dyskiem swój najlepszy rezultat w sezonie uzyskał Mateusz Mikos. Zawodnik reprezetnujący KS Wisłę Puławy posłał dysk na odległość 56.79 m. Ósmy był Olgierd Stański (AZS UMCS Lublin) z wynikiem 55.07

16:03.89 - tyle teraz wynosi rekord życiowy Izabeli Trzaskalskiej w biegu na 5000 metrów. Wynik ten pozwolił zawodniczce z Lublina zdobyć brązowy medal Mistrzostw Polski. Za nią na metę wbiegła koleżanka z klubu - Angelika Mach, która uzyskała czas 16:16.74, który także jest jej nowym rekordem życiowym. Dziewiąta na mecie była Paulina Pawłowska, która także reprezentuje barwy AZS UMCS Lublin

DZIEŃ III

W swojej koronnej konkurencji - pchnięciu kulą,  Mateusz Mikos zajął 6 miesce. Najlepszy rezultat uzyskał w pierwszej próbie - 18.54 m.

W biegu na 1500 metrów mężczyzn mogliśmy oglądać Sebastiana Smolińskiego (AZS UMCS Lublin), który ostatecznie zajął 6 miejsce z czasem 3:45.85.

Wśród kobiet na tym samym dystansie piąte miejsce zajęła Angelika Mach, która przebiegła ten dystans w czasie 4:31.11. Dziewiąta była Paulina Pawłowska z czasem 4:33.07.

W konkursie skoku wzwyż mężczyzn piąte miejsce zajął Bartłomiej Bedeniczuk. Zawodnik AWF Biała Podlaska pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 203, później próbował pokonać 208, ale bezskutecznie.

W finale biegu na 200 metrów kobiet siódma była Małgorzata Kołdej, która pod nieco niekorzystny wiatr (-0,7)  uzyskała rezultat 24,55 s.. Wśród mężczyzn takze siódmy był zawodnik Agrosu Zamość - Hubert Kalandyk z czasem 21.59 s.

Świetnym rekordem życiowym konkurs rzutu młotem rozpoczęła Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin), która posłała młot na odległośc 75,11 m. Wynik ten jest trzecim wynikiem w historii polskiej LA oraz aktualnie piątym na świecie. Zawodniczka z Lublina musiała uznać wyższość rekordzistki świata - Anity Włodarczyk, która wygrała z wynikiem 80.79 m. Dobrze spisała się także nieco młodsza zawodniczka - Aleksandra Śmiech. Reprezentantka Agrosu Zamość w czwartej próbie rzuciła 62.73 m i ostatecznie zajęła szóste miejsce. Wynik ten jest jej nowym rekordem życiowym.