Mistrzostwa Polski na 10 000 m
Maj
2
2019

W chłodnym i deszczowym Białogardzie dnia 28.04.2019 r. zostały rozegrane Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn na dystansie 10 000 m open i młodzieżowców. Dwie osoby z Białej Podlaska wygrały swoje serie, ale poprawione rekordy życiowe uplasowały ich na miejscach MP: 15. Mariolę Stasiewicz (trener - Janusz Wilczek) a na 13. Damiana Świerdzewskiego (trener - Damian Świerdzewski). Te wyniki przesunęły ich w górę w historii lubelskich tabel.

Wśród kobiet zdecydowanie wygrała Paulina Kaczyńska (32:53.65), który jest najlepszym wynikiem osiągniętym przez mistrzynię kraju od 15 lat. Podopieczna Zbigniewa Krzyśka wyprzedziła Renatę Pliś ( 33:07.35 =- debiut). Brązowy krążek zdobyła Anna Gosk – 33:15.16.

U mężczyzn zwyciężył Krystian Zalewski, który uzyskał najlepszy czas w Polsce od blisko dekady finiszując z rezultatem 28:39.95 – to rekord życiowy podopiecznego Jacka Kostrzeby. Drugie miejsce zajął Tomasz Grycko (28:59.05), a trzeci był Robert Głowala – 29:10.50.

W kategorii U23 wśród kobiet najlepsza była Sylwia Indeka (34:55.87), która pokonała Kamilę Pogodę (34:59.77) oraz Darię Maik (35:36.92).

Wśród młodzieżowców, wygrał Mateusz Kaczor (30:14.75). Drugie miejsce zajął Nikodem Dworzak (30:41.48), a trzecie Dariusz Boratyński (31:26.91).

Damian Świerdzewski - to był dobry bieg, w którym ustanowiłem nowy rekord życiowy. Dzień wcześniej dowiedziałem się, że będę biegł w słabszej serii. Jednak liczyłem na to, że będę miał kogoś do pomocy. W czasie biegu na początku próbowałem współpracować z jednym chłopakiem. Jednak każde okrążenie, które prowadził było za wolne. Po czterech kilometrach sam zacząłem walkę z czasem. Dzięki pomocy osobom towarzyszącym, którzy podawali mi czas każdego okrążenia mogłem skupić się na biegu. Słyszałem każde okrążenie 1:14...1:15,1:14 itd.. Wszystko szło na styk, zgodnie z planem na połamanie 31 minut. Na ostatniej prostej widziałem uciekające sekundy 30:50..30:56...31:00.. Ostatecznie zegar pokazał 31:04:10. Troszkę zabrakło do połamania granicy 31 minut. Jednak jestem bardzo szczęśliwy z uzyskanego wyniku. To na pewno nie ostatni krok.Trening, który dla siebie układam daje efekty. W 12 tygodni praktycznie od zera przygotowałem się do tych zawodów.